header001

 

خارج از گوعلم گر دست نا اهلش بود          علم نبود  عاقبت رنجی بود

الهام یلوه و افسانه یلوه

دانشجویان کارشناسی ارشد علم اطلاعات و دانش‌شناسی دانشگاه قم

این روزها تیتر اول همه خبر­های جهان با جمله‌­ای شروع می‌­شود که واژه کرونا درآن خودنمایی می­‌کند. به این پدیده از جنبه­‌های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و حتی طنز پرداخته می­‌شود و همه ما چه درفضای مجازی و چه ازطریق گیرنده­‌های صوتی و تصویری خبرهای مربوط به آن را دنبال می­‌کنیم. آنچه که در لابه لای این اخبار ذهن را به خود مشغول می­‌کند، واژه پرتکرار کرونا نیست، بلکه واژه‌ای است به نام علم، که متأثر از این ویروس، خواسته یا ناخواسته مورد هجمه قرارگرفته و احتمال آزمایشگاهی بودن این ویروس یکی از احتمالات مطرح شده توسط صاحب­نظران در علوم زیست فناوری است. این ادعا بدون شک علم را مورد بازخواست قرار می­‌دهد. از آنجایی که اظهار­نظر کردن در این مورد نیازمند تخصص و آگاهی کافی است، طبیعتاً ورود به آن خارج از عقل سلیم است، ولی این سؤال را به ذهن متبادر می­‌کند که آیا علم در اختیار نااهلان قرار گرفته است که همچنان شاهد فجایع مرگبارتری نسبت به گذشته در جهان هستیم؟

 

برچسب ها:

معرفی کتاب شغل های کتابداری و علم اطلاعات: مدیریت و ارتقای فعالیت های حرفه ای[1]

khoramدرباره نویسنده کتاب

جی. کیم دُریتی بنیان‏گذار و مدیر عامل یک مؤسسه مشاوره اطلاعاتی است. وی هم‏چنین سابقه تدریس و نگارش را در موضوعاتی چون کارآفرینی و شغل‏ های جایگزین برای دانشجویان و متخصصان علم اطلاعات ‏ و دانش شناسی دارد.

مقدمه

همان طور  که می دانید در شرایط کنونی یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های دانشجویان و فارغ التحصیلان یافتن کار و دستیابی به استقلال مالی است. بیکاری یک از معضلاتی است که به لحاظ روانی، فشار و استرس بیش از حدی را برای دانشجویان و فارغ التحصیلان به همراه دارد. از این رو دانشجویان باید از همان دوران دانشجویی خود علایق  و توانمندی‌هایشان را در زمینه ها و ابعاد مختلف رشته کتابداری بشناسند، آن ها را تقویت کرده و همواره در حال مهارت‌آموزی و یادگیری باشند تا در آینده راحت‌تر بتوانند به شغل موردنظر خود دست یابند. این کتاب می تواند ایده‌های بکری را برای راه‌اندازی یک کسب‌وکار، کارآفرینی و شغل یابی به ذهن مخاطب متبادر کند. با مطالعه این کتاب و عمل کردن به توصیه های آن، مسیر موفقیت را  برای خودتان هموارتر کنید.

 

16

کتاب‌شناخت استاد فقید محمد باقر بهبودی

چکیده

رشد و گسترش حدیث پژوهی در دوره معاصر، ظهور جریان های نو درشیعه، اهل سنت و خاورشناسان را به همراه داشته و در ذیل هریک از این جریان ها، دیدگاه های نقدی وانتقادی افراطی، ویا اعتدالی و تفریطی به وجود آمده است. بهبودی از جمله حدیث پژوهانی است که با دیدگاه انتقادی به حدیث نگریسته و بر اساس مبانی فقه الحدیثي خود ،جمع آوری احادیث صحیح ازکتب اربعه را سامان داده و تعلیقاتی بربحارالانوارنگاشته است. مبانی قرآن شناختی ایشان درمعانی القرآن وتدبری درقرآن قابل دسترسی است. برخی پژوهشگران با دیدگاه انتقادی به نقد و بررسی آثار ایشان پرداختند و عده دیگری از محققان با دیدگاه موافق به تبیین و توضیح مبانی ایشان اقدام کرده اند. این شناختنامه در شش قسمت الف.تالیف ب.تصحیح ، تحقيق وترجمه ج. پایان نامه د. مقاله ه. سایر منابع و. درباره استاد، تنظیم شده است.

 کلیدواژه‌ها: بهبودی، محمد باقر/ آثار وتألیفات/ تصحیح و تحقیق/ ترجمه ها/ مبانی فقه الحدیثی/ مبانی قرآن شناختی/ نقد و بررسی/ كتابشناسي/جريان هاي نوظهور/ حديث پژوهي

مرور خاطرات مشهد با یکی از فرهیختگان علم اطلاعات و دانش‌شناسی جناب آقای سیدکاظم حافظیان رضوی

Hafeziyan issu06آقای سید کاظم حافظیان رضوی نامی آشنا برای حرفه‌مندان و اهالی انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران است. کتابداری از خطه خراسان و زاده شهر مشهد که سال‌ها به خدمت در کتابخانه‌ها، سازمان‌ها و موسسه‌هایی همانند انستیتو علوم تغذیه ای و صنایع غذایی ایران، موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، مرکز اطلاع رسانی و خدمات علمی جهاد سازندگی و مرکز اطلاعات و مدارک علمی کشاورزی و همچنین تدریس در دانشگاه‌های مختلف مشغول بوده است. فعالیت در کسوت کتابدار و تدریس در دانشگاه، از دغدغه او نسبت به انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی نکاسته و ایشان هیچگاه همراهی همیشگی‌اش را از انجمن دریغ نکرده است. به‌همین بهانه سراغ ایشان رفتیم و در گفت و گویی صمیمانه خاطرات ایشان را مرور کردیم.