header001

ژورنال ­کلاب

گزارش فعالیتی جدید از کمیته پژوهش انجمن علمی کتابداری و اطلاع‌­رسانی

دکتر زینب پاپی[1]

مقدمه

  کمیته پژوهش یکی از کمیته‌های تعریف شده برای انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران است که به دنبال ارتقاء جایگاه پژوهش در حوزۀ علم اطلاعات و دانش‌شناسی و فراهم کردن زمینه انجام پژوهش‌های مؤثر، هدفمند و کاربردی در این حوزه است. همچنین این کمیته به دنبال ایجاد ساختارهای لازم برای معرفی مستمر یافته‌های مربوط به پژوهش‌های حوزه علم اطلاعات و دانش‌شناسی به جامعۀ علمی است

گزارش ارزیابی دومین کنگره متخصصان علوم اطلاعات- 15 و 16 آبان 1395

 

فرامرز مسعودی

دکتر رضا رجبعلی بگلو

دکتر سمیه سادات آخشیک

مقدمه

  پس از برگزاری نخستین کنگره در سال 1394، جلساتی به‌منظور نقد و بررسی کنگره و استفاده از بازخوردهای آن برای بهبود برگزاری کنگره‌های بعدی تشکیل شد. در این جلسات، ضرورت نظرسنجی و ارزیابی کنگره در زمان برگزاری مطرح و بنا شد از آن پس، ضمن حفظ جلسات نقد و بررسی معمول، برنامه‌ریزی برای ارزیابی کنگره در حین برگزاری نیز صورت پذیرد. از همین رو در برنامه‌ریزی ارزیابی کنگره دوم، دو سطح و یا دو نوع ارزیابی در نظر گرفته شد؛ یکی ارزیابی نشست‌ها توسط ارزیابان منتخب (ارزیابی تخصصی) و دیگری ارزیابی کنگره توسط مدعوین و شرکت‌کنندگان (ارزیابی عمومی). در ارزیابی عمومی، علاوه بر نشست‌ها، از سایر جنبه‌های کنگره نیز نظرخواهی شد.

19انجمن کتابداری واطلاع رسانی قم شاخه ای از انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران بوده که به منظور پیشبرد اهداف کتابداری و اطلاع رسانی و برقراری ارتباطات بین کتابخانه و تحصیل کردگان و علاقمندان حوزه کتابداری و اطلاع رسانی در سطح استان قم تاسیس شده است.

14گزارش نشست هم‌اندیشی اعضای هیئت‌مدیره انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران با

سردبیران نشریات علمی رشته[1]

انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران با هدف دیده‌بانی فعالیت‌های مرتبط با رشته علم اطلاعات و دانش‌شناسی و ارتقاء و تقویت ظرفیت‌های موجود، نشست‌های مشترکی را با گروه‌های گوناگون برگزار کرده است. یکی از این نشست‌ها، هم‌اندیشی با سردبیران مجله‌های علمی رشته است که نشست نخست، در تاریخ ۱۵ تیرماه ۱۳۸۹ در کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران برگزار شده بود.

 

 15در تیرماه سالی که دیگر رو به اتمام است، فرصت حضور در یک گردهمایی بین المللی برایم فراهم شد. مقاله ای با عنوان تحلیل ساختاری وب سایتهای کتابخانه های دانشگاه های علوم پزشکی کشور، که کاری مشترک بود از آقای دکتر سعید رضایی شریف آبادی، خانم زهرا شیروانی نیا و نگارنده، در این گردهمایی به صورت شفاهی ارائه کردم. درباره این گردهمایی باید بیان داشت که آن، هر دو سال یکبار برگزار می شود. محورهای موضوعی کنفرانس عبارت بود از: ساختمان کتابخانه هوشمند، خدمات فرهنگی عمومی در محیط دیجیتال، ارائه خدمات در عصر داده‌های عظیم و حوزه های مشابه. گردهمایی مزبور که زیر مجموعه و درآمدی بر کنگره ایفلا هم بود، ۶ الی ۸ جولای ۲۰۱۶(۱۶ تا ۱۸ تیر ۱۳۹۵) در سالن همایشهای کتابخانه عمومی شانگهای برگزار شد.

21انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران (شاخه خراسان) همچون سال‌های گذشته تلاش‌هایی را در راستای خدمت به حرفه و پویاسازی فضای علمی و حرفه‌ای انجام داده است. انجمن شاخه خراسان در سال 1395 نیز با وجود مشکلات مالی موفق شد عملکرد نسبتاً موفقی به شرح زیر داشته باشد. از همه اعضای عضو هیئت مدیره شاخه خراسان و همکاران دیگری که با علاقمندی و جدیت با انجمن همکاری داشته اند

15 ـ 25 شهریور 1394؛ مشهد مقدس

مقدمه

ارتقای فرهنگ مطالعه یکی از مهم‌ترین وظایف نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور است. وارد کردن کتاب‌خوانی در سبک زندگی روزمرة مردم یکی از اهداف کلیدی است که از طریق برنامه‌های مختلف پی‌گیری می‌شود؛ برنامه‌هايي ذيل «طرح ملي خواندن». از جمله برنامه‌هاي طرح ملي خواندن، ارائه آموزش‌هاي لازم در حوزه «ترويج خواندن» به كتابداران، به‌منظور اجرای موفقیت‌آمیز طرح‌های ترویج خواندن در سطوح مختلف است. در اين گزارش، معرفي مختصري از برنامة «مدرسة تابستاني خواندن» به عنوان يكي از دوره‌هاي آموزشي ترويج خواندن به كتابداران داوطلب، ارايه مي‌شود.

فاطمه پازوکی*

دربارۀ ایفلا

ایفلا یا فدراسيون بين‌المللي انجمن‌ها و مؤسسات كتابداري[1] ارگاني مستقل، بين‌المللي، غيردولتي، و غيرانتفاعي است. اهداف آن عبارت‌اند از: ارتقاي تفاهم بين‌المللي؛ همكاري؛ گفت‌وشنود؛ پژوهش و توسعه در همه زمينه‌هاي كتابداري ازجمله كتابشناسي، خدمات اطلاع‌رساني و آموزش كاركنان؛ و ايجاد تشكيلاتي كه از طريق آن بتوان جنبه‌هاي بين‌المللي كتابداري را بهینه كرد.

*سید مهدی حسینی

چکیده:

برگزاری اولین همایش ملی خواندن حاصل تلاش افراد زیادی است که در مدت بیش از یک سال برای آن برنامه‏ریزی و کار اجرایی صورت گرفت. افزون بر حدود 200 نویسنده، بیش از 40 نفر داور و 30 نفر عوامل اجرایی در این فعالیت علمی مشارکت داشتند. بسیاری از نویسندگان و پژوهشگران به دلایل مختلف نتوانستند در این همایش حضور یابند. همچنین، اکثر کسانی که در همایش حضور داشتند، به دلیل فشردگی برنامه‏ها و ماهیت همایش، تنها بخشی از واقعیت‏های همایش را دریافت کردند.

محل و تاریخ برگزاری: پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) 1395/01/25

دکتر محمد زره‌ساز (دبیر نشست): بسم‌الله الرحمن الرحیم. خدمت حضار محترم خوش‌آمد عرض

می‌کنم. بنده محمد زره‌ساز عضو هیئت‌علمی دانشگاه خوارزمی و نماینده نشریه الکترونیکی شناسه هستم و بسیار مفتخرم که امروز در خدمت بزرگواران عزیز حاضر در نشست هستم. در ابتدا توضیحی را در رابطه با این نشست عرض می‌کنم. نشریه الکترونیکی شناسه از سال 1393 با ابتکار گروهی از دانشجویان دکتری علاقه‌مند در دانشگاه فردوسی مشهد و با حمایت انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران (شاخه خراسان) آغاز به انتشار کرد. تا امروز هشت شماره و بیش از 125 مقاله و گفتگوهای علمی و تخصصی در حوزه‌های مختلف در این نشریه منتشرشده و بازتاب خوبی در جامعه علمی نیز داشته است.

منصور کوهی رستمی*

نگاهی به همایش ملی کتابخانه‌های عمومی: عوامل و موانع جذب و توسعه مخاطب - 5 و 6 اسفند 1394: اهواز

در پژوهش‌های مختلف کاهش شدید خواندن در میان تمام اقشار به اثبات رسیده و نگرانی‌ها در این خصوص در سال‌های اخیر افزایش یافته است. کاهش خواندن و کتابخوانی در دهه‌های اخیر در چندین پژوهش در کشورهای مختلف مستند شده است (گریسولد[1] و دیگران، 2005، کنولست و ون دن بروک[2]، 2003؛ کنولست و کاری کامپ[3]، 1998؛ تیونن[4]، 2004). البته پژوهش‌هایی هم وجود داشته (برای مثال، وارد، ساترتون، السن و چانگ[5]، 2004) که توانستند نشان دهند کاهش زمان اختصاص یافته برای خواندن، رویکرد بین المللی رایجی نیست. علی‌رغم کاهش تمایل به خواندن، ارزش خواندن روند نزولی نداشته است. علاوه بر این، خواندن کتاب شاید به عنوان قابل تحسین‌ترین شکل خواندن نسبت به خواندن روزنامه و مجلات ارزیابی می شود. بر اساس برخی مطالعات، بیش از 60 درصد مردم گزارش کردند که خواندن کتاب بسیار ارزشمندتر از تماشای تلویزیون است (گریسولد و دیگران، 2005).

صفحه1 از3